Rumburk na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Rumburk
Domů - Portál RumburkKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Rumburka, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Chráněné krajinné oblasti > Národní přírodní rezervace Růžák

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Národní přírodní rezervace Růžák

Fotogalerie:
Národní přírodní rezervace Růžák
Národní přírodní rezervace Růžák
Národní přírodní rezervace Růžák
Národní přírodní rezervace Růžák
Národní přírodní rezervace Růžák
Národní přírodní rezervace Růžák

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Národní přírodní rezervace Růžák

Schránka:
Přidej do schránky.

NPR Růžák byla vyhlášena 29.12.1973 a rozkládá se na území okresu Děčín, v katastrálních územích obcí Růžová a Srbská Kamenice. Celková výměra NPR je 116 ha a tvoří ji výrazný čedičový kužel porostlý přirozenými smíšenými porosty, místy až pralesního charakteru. Celé území leží v I. zóně Národního parku České Švýcarsko. Vrchol Růžáku leží v 619 m n. m. a je tak nejvyšším místem národního parku.

Charakteristický kužel Růžáku představuje typickou ukázku denudačního reliktu severočeského třetihorního vulkanismu. Jádro Růžáku tvoří čedičové vyvřeliny, které ve vrcholové části vystupují na povrch a místy se zde projevuje typická šestiboká odlučnost ve tvaru sloupců. Na úbočích se nacházejí rozsáhlá kamenná moře tvořená rozpadlými sloupci čedičových hornin. Vypreparovaný kužel Růžáku původně obklopovaly křídové pískovce, které byly následně odneseny erozí. Na několika místech na úbočí hory se pískovce dochovaly a nacházejí se zde v nejvyšších nadmořských výškách na území národního parku. NPR Růžák tvoří ze všech stran viditelný mohutný kužel a představuje tak krajinnou dominantu prvního řádu.

Z vegetace se dochovaly rozsáhlé porosty smíšeného lesa pralesovitého charakteru. K nejcennějším porostům patří květnaté bučiny (Melico-Fagetum) s převážně bukem lesním (Fagus sylvatica) a suťová submontánní společenstva (Mercuriali-Fraxinetum) s javory (Acer pseudoplatanus, Acer platanoides), jilmem horským (Ulmus glabra), lípou velkolistou (Tilia platyphyllos) a jasanem ztepilým (Fraxinus excelsior). V podrostu je typická kyčelnice devítilistá (Dentaria enneaphyllos), kyčelnice cibulkonosná (Dentaria bulbifera) či hrachor jarní (Lathyrus vernus). Na skalních sutích byly nalezeny vzácné druhy lišejníků jako např. Vezdaea cobria, nebo mech Grimmia trichophylla zařazený na Červený seznam mechorostů ČR.

K největším živočichům zde patří jelen evropský (Cervus elaphus), běžný je i srnec (Capreolus capreolus) či prase divoké (Sus scrofa). Vyskytuje se plch velký (Glis glis), mlok skvrnitý (Salamandra salamandra) a čolek horský (Triturus alpestris). Ze vzácnějších ptáků zde pravidelně hnízdí sýc rousný (Aegolius funereus), datel černý (Dryocopus martius) a žluna šedá (Picus canus). NPR Růžák patří co do rozmanitosti fauny k nejbohatším lokalitám Českého Švýcarska a vyskytuje se zde i celá řada vzácných druhů hmyzu. Z brouků je to například střevlík nepravidelný (Carabus irregularis) či kriticky ohrožený roháček Ceruchus chrysomelinus. Z glaciálních reliktů je významný nález nosatce Plinthus tischeri, který se normálně vyskytuje ve vysokých polohách při horní hranici lesa a vzácný je i nález stehenáče Ischnomera cinarascens, indikujícího přirozený lesní biotop.

NPR a vrcholek Růžáku lze navštívit po žlutě značené turistické stezce vedoucí ze dvou směrů, od Růžové a od Srbské Kamenice. Samotný vrchol Růžáku je porostlý vzrostlým lesem a není odtud výhled.


Adresa a kontaktní informace:
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE RŮŽÁK
KRÁSNÁ LÍPA
407 59  HORNÍ PODLUŽÍ

telefon:+420 412 354 050
fax:+420 412 354 055

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°53'38,04"; E14°29'37,32"
Zpráva pro Národní přírodní rezervace Růžák
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku zelenou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1044

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Rumburk
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena