Rumburk na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Rumburk
Domů - Portál RumburkKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Rumburka, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Města, obce > Rumburk - Šluknovsko a Lužické hory

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Rumburk - Šluknovsko a Lužické hory

Fotogalerie:
Rumburk
Rumburk
Rumburk
Rumburk
Rumburk
Rumburk

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Rumburk - Šluknovsko a Lužické hory

Schránka:
Přidej do schránky.

Město Rumburk se nachází v nejsevernějším výběžku české země. Okolní krajina má převažující ráz pahorkatiny se zachovanou čistou přírodou. Její charakteristiku dotvářejí osamocené vrchy v okolí, lákající k mnoha výletům. Celý region je skvělým místem pro milovníky cyklistiky, turistiky a v zimních měsících je zde velké množství běžeckých tratí. Nedaleko města Rumburka se vyjímá vrch Dymník se stejnojmennou rozhlednou a výletní restaurací, ze které je skvělý výhled do širokého okolí, jež bývá od pradávna nazýváno také jako "České Nizozemí". Původ názvu vznikl jako protiklad k "horní zemi", ležící jižně a jihovýchodně, za vystupujícím hřebenem Lužických hor s pohledovými dominantami Jedlové, Pěnkavčího vrchu a Luže. Současně je ale také vyjádřením svérázu celé krajiny.

Prvá zmínka o existenci Rumburka pochází z roku 1298. Již tehdy byl tržní osadou a měl tak jeden ze základních atributů středověkého města, jehož statut je doložen v roce 1377. Od roku 1566, kdy byl v místech staré tvrze vybudován renesanční zámek, se město představované 124 vesměs dřevěnými domy, stalo novým sídlem někdejšího panství Tolštejn. Hlavními podněty vývoje a rozvoje města byly spojeny s řadou obchodních cest, jež vedly městem Rumburkem. Mezi nejvýznamnější obchodní cesty patřila tzv. solná stezka vedoucí z německého Halle do české země. V následujících staletích byl rozvoj a osidlování města ovlivněno těžbou drahých kovů a později s plátenickou výrobou. Postupem času přibývala další řemesla, právo vařit pivo a obchodovat se solí a vínem...atd. Nicméně, plátenická výroba ovlivnila zdejší kraj po další staletí. Vstupem zahraničních investorů do regionu se zajistil dlouhodobý rozvoj města a věhlas tkalcovské výroby se šířil do celého světa.

Během celého vývoje města vznikla celá řada významných kulturní památek, které Vám doporučujeme navštívit. Mezi vzácné památky patří Loreta, nejsevernější stavba svého druhu v Evropě, jež byla postavena v letech 1704-1709. Celá stavba byla zakomponována do již existujícího rajského dvora kláštera kapucínů s novým kostelem sv. Vavřince podle projektu slavného J. L. Hildebrandta. Legenda říká, že byl dům ve kterém žila P. Maria v Nazaretě přenesen anděly do města Loreto.
Nad tímto legendárním domem byl vztyčen chrám a tak vzniklo proslulé poutní místo světa. Rumburská Loreta je kopií svého italského originálu. Na rozdíl od svého originálu, který je celý z mramoru, je Rumburská Loreta postavena celá z pískovce. Loretou se provádějí exkurze. Prohlídka je vedena jak v českém tak i v německém jazyce. Nezapomeňte také navštívit kostel sv. Bartoloměje postaveného roku 1352. Původně byl kostel dřevěný a později roku 1545 byl postaven nový, který se zachoval do dnes jako i kapli sv. Jana Křtitele na Strážném vrchu. Projít se můžete "Zvědavou uličkou", kde naleznete původní lidové stavby z pol. 18. století, jež jsou památkově chráněnou rezervací.


Adresa a kontaktní informace:
RUMBURK - ŠLUKNOVSKO A LUŽICKÉ HORY
TŘÍDA 9.KVĚTNA 1366
RUMBURK 1
581 01  HAVLÍČKŮV BROD 1

telefon:+420 412 331 171

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°57'6,48"; E14°33'29,52"
Zpráva pro Rumburk - Šluknovsko a Lužické hory
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku hnědou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 494

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Rumburk
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena